Haberler

Telif hakları

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında ‘lisanslama sözleşmesi’ imzalamadan işyerlerinde radyo,televizyon, bilgisayar v.b. müzik dinledikleri ve bu müziklerin telif bedelini ödemedikleri için bir çok kurum ve kuruluş, haberli yada habersiz olarak meslek birliklerinin dönemsel tespitlerinde cezai işleme tabi tutuluyor.

01.08.2014 tarihinden itibaren, MESAM-MSG-MÜYAP ve MÜYORBİR tarafından imzalanan protokol kapsamında, dört meslek birliği  “Ortak Lisanslama Birimi” adı altında hizmet vermeye başlamıştır.

Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre cafe, bar, taksi, kahve, muayenahane, eczane, hastane, pastane, mağaza, otel gibi herhangi bir ticari alanda müzik yayını yapılabilmesi için mutlaka ortak lisanslama birimine ‘lisans’ ücreti ödenmesi gerekiyor.

Meslek Birlikleri;

·         Mesam; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği

·         Mü-yap; Müzik Yapımcıları Meslek Birliği

·         Müyabir; Müzik Yapımcıları Meslek Birliği

·         MSG; Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği

·         Müzikbir; Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği

·         Müyorbir; Müzik Yorumcuları Meslek Birliği

·         Ratem;  Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği

    Herhangi bir müzik eseri, yukarıdaki tüm meslek birlikleri ile ilişkili olabilmektedir. Bu nedenle tüm meslek birliklerine telif bedellerinin ödenmesi zorunludur.

Örneğin; X sanatçının Y eserini ele alırsak, hem eser sahibi, hem yapımcısı, hem söz yazarı, hem yorumcusunun haklarını korumak için tüm meslek birliklerine bağlı olabilmektedir. İşte bu nedenle tüm meslek birliklerine telif haklarının ödenmesi zorunludur.

Radyocular Reklam Ajansı Müzik Kütüphanesi

    İçerisinde popüler müziğin aksine şahsına münhasır müzikleri barındıran bir kütüphanedir. Firmamız prodüktör ve müzik yapımcıları tarafından oluşturulmaktadır. Tüm telif hakları Radyocular reklam ajansına aittir. Chillout, Country, Lounge, House, Funk, Jazz, Dance ve türevlerinden oluşan karma listelerimiz müşteri profilinize en uygun içeriklere sahiptir. Her geçen gün güncellenen yeni müzikler ile büyümekte ve gelişmektedir. Eserlerimiz şirketimiz koruması altında olup, özel kullanım lisansına sahiptir.

telif hakları

Bir cevap yazın