Categories: Haberler

Telif hakları

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında ‘lisanslama sözleşmesi’ imzalamadan işyerlerinde radyo,televizyon, bilgisayar v.b. müzik dinledikleri ve bu müziklerin telif bedelini ödemedikleri için bir çok kurum ve kuruluş, haberli yada habersiz olarak meslek birliklerinin dönemsel tespitlerinde cezai işleme tabi tutuluyor.

01.08.2014 tarihinden itibaren, MESAM-MSG-MÜYAP ve MÜYORBİR tarafından imzalanan protokol kapsamında, dört meslek birliği  “Ortak Lisanslama Birimi” adı altında hizmet vermeye başlamıştır.

Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’na göre cafe, bar, taksi, kahve, muayenahane, eczane, hastane, pastane, mağaza, otel gibi herhangi bir ticari alanda müzik yayını yapılabilmesi için mutlaka ortak lisanslama birimine ‘lisans’ ücreti ödenmesi gerekiyor.

Meslek Birlikleri;

·         Mesam; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği

·         Mü-yap; Müzik Yapımcıları Meslek Birliği

·         Müyabir; Müzik Yapımcıları Meslek Birliği

·         MSG; Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği

·         Müzikbir; Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği

·         Müyorbir; Müzik Yorumcuları Meslek Birliği

·         Ratem;  Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği

  Herhangi bir müzik eseri, yukarıdaki tüm meslek birlikleri ile ilişkili olabilmektedir. Bu nedenle tüm meslek birliklerine telif bedellerinin ödenmesi zorunludur.

Örneğin; X sanatçının Y eserini ele alırsak, hem eser sahibi, hem yapımcısı, hem söz yazarı, hem yorumcusunun haklarını korumak için tüm meslek birliklerine bağlı olabilmektedir. İşte bu nedenle tüm meslek birliklerine telif haklarının ödenmesi zorunludur.

Radyocular Reklam Ajansı Müzik Kütüphanesi

  İçerisinde popüler müziğin aksine şahsına münhasır müzikleri barındıran bir kütüphanedir. Firmamız prodüktör ve müzik yapımcıları tarafından oluşturulmaktadır. Tüm telif hakları Radyocular reklam ajansına aittir. Chillout, Country, Lounge, House, Funk, Jazz, Dance ve türevlerinden oluşan karma listelerimiz müşteri profilinize en uygun içeriklere sahiptir. Her geçen gün güncellenen yeni müzikler ile büyümekte ve gelişmektedir. Eserlerimiz şirketimiz koruması altında olup, özel kullanım lisansına sahiptir.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

REKLAM SESLENDİRME AJANSLARI

Reklamın toplumsal etkileri arasında, ikna edici ve tanıtıcı etkisi önemlidir. Gün içinde izlediğimiz televizyon kanalında,…

4 sene ago

REKLAM SESLENDİRME ÜCRETLERİ

Reklam, sosyolojik açıdan toplum üzerinde bilgilendirici ve ikna edici bir etkiye sahiptir. Bulunduğunuz sektör her…

4 sene ago

Sizin için çalışıyoruz

Radyocular ailesi olarak 2010'dan bu yana, radyo ve radyo programcılarına hizmet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca…

4 sene ago

MÜZİK YAYINI İÇİN SİZE EN UYGUN PAKET HANGİSİ?

ŞUBE SAYINIZA VE FAALİYET ALANINIZA UYGUN YAYIN PLANINIZI SEÇEBİLİRSİNİZ Ekonomik Paket Küçük kuruluşlara uygun plan…

4 sene ago

Kurumsal Radyo

Kurumsal Radyo Projesi ;  Markanıza duyusal bir farkındalık sağlamak için planlanmış maliyeti düşük, farkında olmadığınız…

4 sene ago

Kurumsal Radyo

"Mağaza İçi Telifsiz Kurumsal Radyonuz" Kurumsal Radyo denince aklınıza biz geliyoruz. www.radyocular.com.tr Whatsapp 7/24 Fiyat teklifi…

4 sene ago